Start Fundusze Unijne i nie tylko Dotacje dla osób fizycznych z UE. Prawda czy mit ?
Dotacje dla osób fizycznych z UE. Prawda czy mit ? PDF Drukuj Email
Wpisał K. Czechowska   
Wtorek, 09. Sierpień 2011 17:28

Interesujące informacje oraz przydatne linki na temat dotacji Unii Europejskiej dla osób fizycznych. Warto przeczytać !

Częstym pytaniem zadawanym mi przez osoby prywatne jest, czy ja jako zwykły "Kowalski" mogę uzyskać środki z UE, bo słyszałem że unia dofinansowuje np. budowę solarów, czy przydomowych oczyszczalni ścieków?

Faktycznie jest możliwe dofinansowanie z UE na tego typu inwestycje pod warunkiem, że gmina, miasto właściwa terytorialnie wystąpi z wnioskiem o dofinansowanie do właściwej instytucji, wówczas przeciętny "Kowalski" może skorzystać z tej formy pomocy. Czyli, pierwsze kroki trzeba skierować do Gminy, Miasta z pytaniem czy na danym terenie samorząd realizuje lub przygotowuje tego typu projekt.

Podsumowując osoba fizyczna nie może się ubiegać bezpośrdnio o dofinansowanie ze środków UE, może tylko pośrednio poprzez uczestnictwo w różnych programach realizowanych przez własciwe terytorielnie miasta, gminy lub inne instytucje działające na mocy prozumienia z Instytycją Zarządzajacą.

Jest jednak alteranatywa dla tego typu zadań. Tą alternetywą jest pozyskanie środków krajowych w formie dopłaty do odsetek kredytu, bądź częściowej spłaty kapitału kredytu bankowego (obecnie jest to 40% kosztów kwalifikowanych zadania). Taką propozycję przedstawia Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi tj. udziela pomocy finansowej dla osób fizycznych w formie częściowej spłaty kapitału kredytu bankowego w ramach ogłaszanych przez Fundusz Programów Priorytetowych. Obecnie Fundusz przedstawia trzy propozycje dla osób fizycznych:

Program nr 1

Program dla przedsięwzięć w zakresie gospodarki ściekowej dla osób fizycznych - dotacje na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych przeznaczonych na wykonanie przyłączy kanalizacyjnych”. Szczegółowe informacje na stronie:

http://new.wfosigw.lodz.pl/strona/files/documents/Fizyczni_Program_Priorytetowy_1_Przylacza_1402.docx.

Program nr 2
"Program priorytetowy dotyczący przedsięwzięć w zakresie ochrony wód dla osób fizycznych – dotacje na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych przeznaczonych na wykonanie przydomowych oczyszczalni ścieków Szczegółowe informacje na stronie:

http://new.wfosigw.lodz.pl/strona/files/documents/Fizyczni_Program_Priorytetowy_2_przydomowe_22477.docx.

Program nr 3

„Program priorytetowy dotyczący przedsięwzięć w zakresie ochrony powietrza dla osób fizycznych – dotacje na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych przeznaczonych  na realizację zadań dotyczących ograniczenia niskiej emisji i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii”. Szczegółowe informacje na stronie:

http://new.wfosigw.lodz.pl/strona/files/documents/Fizyczni_Program__Priorytetowy_3_niska_emisja_11943.docx.

Bliźniaczym funduszem dla wojewódzkich funduszy jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, różnica polega przede wszystkim na tym, że programy realizowane przez ten podmiot są na terenie całej Polski a nie jak w przypadku wojewódzkich Funduszy tylko na terenie danego woejwództwa. Jednym z programów realizowanych przez NFOŚiGW to dotacja w wysokości 45% kapitału kredytu bankowego wykorzystanego na sfinansowanie kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia w ramach Programu dla przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii i obiektów wysokosprawnej kogeneracji. Szczegółowe informacje na stronie:

http://www.nfosigw.gov.pl/gfx/nfosigw/userfiles/files/srodki_krajowe/doplaty_do_kredytow/kolektory/program_priorytetowy27.07.2011.pdf.

Pozdrawiam

Krystyna Czechowska

Ostatnia zmiana Wtorek, 30. Sierpień 2011 18:38
 

Użyteczne linki

Statystyki

Wyświetla ilość odsłon artykułów : 26965

On-line

Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość